Wilgotność w mieszkaniu znacząco wpływa na komfort życia, negatywnie oddziałując nie tylko na samopoczucie mieszkańców, ale także na meble, podłogi, książki, ubrania i inne elementy wyposażenia. Długotrwałe przebywanie w wilgotnym domu może sprzyjać rozwojowi poważnych chorób układu oddechowego. Zobacz, jak skutecznie zwalczać wilgoć w mieszkaniu i jakie są dostępne środki na wilgoć.
Niekiedy domownicy nie zdają sobie sprawy z nadmiernego poziomu wilgoci w swoim mieszkaniu. Charakterystycznymi objawami wysokiej wilgotności są szybkie powstawanie i rozwój czarnych pleśni oraz grzybów na ścianach, sufitach, podłogach i w kątach pomieszczeń. Najbardziej narażone na pleśń i grzyby są łazienki i kuchnie – miejsca o największej wilgotności.
Innym objawem, na który warto zwrócić uwagę, jest wilgoć przy oknach i przeszkleniach, która skrapla się w postaci kondensatu. Para wodna, stykając się z zimnymi powierzchniami okien i ścian, tworzy kropelki kondensatu. To zjawisko częściej występuje zimą.
Wilgoć w mieszkaniu objawia się również odpryskami farby i tapet ze ścian. Nadmierna wilgoć osłabia strukturę tapet papierowych i fizelinowych, a także rozmiękcza farby, powodując ich odklejanie od tynku.
Należy również zwrócić uwagę na negatywny wpływ wilgoci na zdrowie i samopoczucie. Pleśnie, grzyby i wysoka wilgotność powodują nieprzyjemny i przykry zapach, co wpływa na komfort mieszkania.
Jak powstaje wilgoć w mieszkaniu?
Istnieje wiele czynników wpływających na poziom wilgotności w mieszkaniu. Problem nadmiernego wilgotnego powietrza może pojawić się zarówno latem, jak i zimą, a w niektórych przypadkach może utrzymywać się przez cały rok.
Najczęściej skraplana para osadza się w obszarach mostków termicznych, czyli najchłodniejszych miejscach w mieszkaniu. Są to punkty, linie lub obszary, gdzie lokal najszybciej traci ciepło. Mostki termiczne najczęściej powstają z powodu niewłaściwej izolacji termicznej lub zastosowania materiałów izolacyjnych i wykończeniowych niskiej jakości.
Wilgoć w pomieszczeniach może powstawać na skutek:
- nieodpowiedniej lokalizacji grzejników,
- generowania dużej ilości nieodprowadzanej wilgoci podczas codziennych czynności,
- wysokiej wilgotności otoczenia, w którym znajduje się budynek mieszkalny,
- niewydajnego systemu wentylacji (problemy z odprowadzeniem powietrza z wnętrza),
- błędów konstrukcyjnych (np. przeciekające elewacje, nieszczelne rynny, wilgotność w fundamentach),
- niewystarczającego ogrzewania pomieszczeń.
Czy utrzymająca się wilgoć może powodować choroby?
Wilgotność w mieszkaniu może prowadzić do wystąpienia trwałej alergii, przewlekłego bólu głowy oraz ryzyka zachorowania na astmę. Nadmiar wilgoci w mieszkaniu często manifestuje się objawami, takimi jak katar, bóle zatok i choroby górnych dróg oddechowych. Odpowiedzialne za te schorzenia są głównie pleśń, grzyby i inne szkodliwe patogeny, których domownicy wdychają podczas przebywania w mieszkaniu.
Wdychanie szkodliwych patogenów może również powodować ból mięśni i stawów, ogólne uczucie zmęczenia oraz problemy z koncentracją. Ponadto, przebywanie w nadmiernie wilgotnych pomieszczeniach sprzyja rozwojowi chorób skórnych.
Jakie rośliny pomagają zwalczać wilgoć w pomieszczeniu?
Głównym elementem domowych metod na pozbycie się nadmiernej wilgoci jest inwestycja w rośliny, które naturalnie absorbują wodę z otoczenia. Do takich gatunków roślin, które efektywnie redukują wilgoć, zaliczamy:
- paprocie,
- bluszcze,
- skrzydłokwiaty,
- oplątwy,
- eleganckie chamedory.
Czym jeszcze możesz się posłużyć, aby zminimalizować wilgoć w domu? Sprawdzonym i naturalnym absorbentem wilgoci jest kreda. Wystarczy umieścić trochę tego materiału w worku o dobrej cyrkulacji powietrza i postawić go tam, gdzie wilgoć jest najbardziej intensywna. W podobny sposób działają soda oczyszczona oraz gruba sól morska. Innym efektywnym środkiem są specjalnie stworzone mieszanki absorbujące wilgoć.
Jak walczyć z wilgocią w domu lub mieszkaniu?
Jeśli proste metody domowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, może nadszedł czas na zastosowanie bardziej drastycznych środków. Nie wolno lekceważyć negatywnego wpływu wilgoci na zdrowie mieszkańców, a także na stan wyposażenia i struktury budynku. Szybka reakcja może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia domowników i Twoich finansów.
Przeprowadź kontrolę systemu wentylacyjnego. Czy jest sprawny i funkcjonuje prawidłowo? Możliwe, że problemy z wilgocią wynikają z zablokowanych lub przysłoniętych kratek wentylacyjnych. Nieefektywne usuwanie powietrza może być także spowodowane zatkanym kanałem kominowym. W takim przypadku konieczne może okazać się wezwanie kominiarza, który upora się z problemem.
Zajrzyj też do stanu okien. Często wilgoć w pomieszczeniach w pobliżu okien jest spowodowana ich nieszczelnością lub zbyt mocnym uszczelnieniem, które uniemożliwia właściwą wymianę gazową. Jeśli okna są nieszczelne, popraw ich szczelność za pomocą pianki uszczelniającej i silikonu. Natomiast, jeśli Twoje okna są zbyt dobrze uszczelnione, rozważ instalację nawiewników montowanych nad oknem lub w otworze okiennym.

Kup lub wynajmij osuszasz powietrza lub w pochłaniacz wilgoci
Pochłaniacze wilgoci zawierają specjalne substancje, które intensywnie absorbują wilgoć, skutecznie osuszając powietrze. Dobrej jakości pochłaniacze mogą zredukować wilgoć w pomieszczeniu nawet o 60%. Pamiętaj jednak, że pochłaniacz wilgoci wymaga regularnej zmiany wkładów, co może generować dodatkowe koszty i stanowić pewien kłopot.
Znacznie efektywniejszym i wymagającym mniej obsługi rozwiązaniem są elektryczne osuszacze powietrza. Wyróżniamy tutaj osuszacze kondensacyjne i absorpcyjne – na przykład model Honeywell TP Compact. Osuszacze kondensacyjne sprawdzają się szczególnie w chłodniejszych pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi około 12 stopni. To dlatego, że w trakcie pracy taki osuszacz wprowadza do wnętrza ciepłe powietrze, co dodatkowo ogrzewa pomieszczenie.
Z kolei osuszacze absorpcyjne posiadają kanaliki, które zawierają absorpcyjne substancje takie jak żel krzemionkowy, silikon lub chlorek litu. Te substancje efektywnie wchłaniają wilgoć z powietrza, które jest nawiewane przez wentylator w osuszaczu, a następnie skraplają wilgoć w parowniku. Zgromadzona w ten sposób woda trafia do specjalnego pojemnika, który trzeba regularnie opróżniać.
Wilgoć w domu jest poważnym problemem, którego nie można lekceważyć. Pojawianie się pleśni i grzybów obniża jakość życia, stwarza ryzyko poważnych chorób dla mieszkańców, a także przyspiesza niszczenie wyposażenia. Jeśli chcesz skutecznie usunąć wilgoć, najpierw zidentyfikuj jej źródło, a potem użyj skutecznego urządzenia do osuszenia pomieszczeń.
Warto czasami wynająć osuszacz powietrza
W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z poważnym problemem wilgoci, może okazać się korzystne skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w osuszaniu powietrza. Profesjonalna firma nie tylko dostarczy odpowiedni osuszacz, ale także udzieli cennych rad i wskazówek dotyczących właściwego użytkowania urządzenia. Wynajem osuszacza powietrza może być lepszym rozwiązaniem niż jego zakup, szczególnie jeśli problem z wilgocią jest intensywny lub nietypowy, wymagający specjalistycznego podejścia. Możemy polecić firmę tani-wynajem.com.pl.